piątek, 23 grudnia 2011
WESOŁYCH ŚWIĄT.
każdy złoży życzenia od siebie,
łamiąc się opłatkiem nawzajem
każdy wtedy ciepło podaje.
Tak prosto do serca słowami
ze świątecznymi życzeniami.
I siadamy do stołu wokoło
kolędy śpiewamy wesoło,
choinka migocze lampkami
przybrana kolorowymi bombkami.
najlepszeżyczenia
poniedziałek, 19 grudnia 2011
KOLACJA WIGILIJNA.
12 potraw wigilijnych
Autorem artykułu jest Irena Zobniów
Od dziecka niemal każdy z nas uczony był tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i poprzedzającej je Wigilii, która w naszym kraju zaczęła być obchodzona od XVIII wieku. Wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie zasiadamy do wieczerzy, której podstawą jest dwanaście potraw wigilijnych.
Pierwszą potrawą spożywaną podczas Wigilii jest tradycyjny barszcz czerwony, jednak w zależności od regionu zamiast niego spożywa się zupę grzybową, zupę rybną lub owocową. Na stole goszczą ryby w różnej postaci, przy czym najbardziej znany i rozpowszechniony jest karp smażony. Nie brakuje również śledzia w formie sałatki, w zalewie octowej lub w śmietanie. Wigilijne menu obfituje przede wszystkim w dania na bazie kapusty i grzybów, która przyrządzana jest jako dodatek do ryb (na przykład kapusta z grochem lub grzybami),a także używa się jej jako farszu do pierogów i uszek. Kapusta popularna jest szczególnie na Podhalu, gdzie stanowi dodatek do ziemniaków.
Zróżnicowanie wigilijnego menu jest w Polsce tak duże, iż trudno współcześnie określić zestaw dań, które bezwzględnie występują w każdym regionie. Dla przykładu Pomorze swą wieczerzę przygotowuje w oparciu o dania rybne, przyrządzając nie tylko karpia i śledzia, ale również flądrę, natomiast na Ślasku na stole można spotkać moczkę, czy makówki. Nie każdy z nas wie, że nawet kutia jest potrawą, która przywędrowała do nas ze Wschodu i obecnie na dobre zadomowiła się w tradycji wigilijnej wielu domów. Jeśli chodzi o wypieki to najczęściej przygotowuje się makowiec, piernik oraz ciasteczka.
Bez względu jednak na region i przyjęte tradycje kulinarne, wszystkie potrawy spożywane podczas wieczerzy wigilijnej powinny być postne. Nie dodaje się do potraw mięsa ani tłuszczów zwierzęcych.
A jak Wigilię obchodzą inne kraje?
Na stołach naszych zachodnich, niemieckich sąsiadów można spotkać kiełbaski oraz sałatkę kartoflaną, w Anglii przyrządza się indyka, Duńczycy w czasie Wigilii spożywają kaczkę pieczoną oraz ryż z migdałami, natomiast we Francji mamy tradycyjny świąteczny obiad, gdzie podaje się pasztet z kaczki, łososia, czy ostrygi. Post w przypadku Francuzów nie obowiązuje, w związku z czym na stole wigilijnym gości mięso, a przede wszystkim indyk.
Bez względu na to, w jakim kraju i regionie żyjemy, czy podczas wieczerzy spożywamy barszcz z uszkami, czy indyka, Wigilia była jest i będzie wyjątkową tradycją, pełną ciepła i rodzinnej atmosfery.
---Irena Zobniów
irena.zobniow.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
środa, 14 grudnia 2011
Lubisz sprzątać?To doskonały pomysł na biznes.
Profesjonalne sprzątanie – sposób na życie
Autorem artykułu jest Adam Kowalski
W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na usługi firm zajmujących się profesjonalnie sprzątaniem mieszkań i biur wiele pojawia się ich na rynku w każdym roku. Jest to doskonały pomysł na biznes dla każdego kto ma kilkanaście tysięcy złotych co zainwestowania i lubi sprzątać. Jak się do tego zabrać?
Aby otworzyć działalność, która będzie się zajmowała ludziom mieszkań i miejsc pracy za pieniądze dobrze jest mieszkać w mieście (lub przynajmniej jego bezpośrednim sąsiedztwie), w którym jest wiele biurowców. To oznacza, że w tym mieście jest wielu potencjalnych zleceniodawców. Kiedy ten warunek jest spełniony dobrze jest mieć przynajmniej kilku znajomych lub zaufanych ludzi, którzy chętnie sobie zarobią.
Kolejny krok to formalności związane z założeniem nowej działalności. Wbrew pozorom nie jest ich tak dużo i w krótkim czasie można już wystawiać rachunki czy faktury. Teraz czas na zakup sprzętu. Niezbędne do zawodowego sprzątania są wózki do sprzątania czy odkurzacze profesjonalne – to z droższych urządzeń. Oprócz tego niezbędne są liczne szczotki, szczoteczki, szmatki, szmaty, środki chemiczne oraz rękawiczki ochronne.
Poza tym niezbędny jest jeszcze samochód, w którym można będzie łatwo transportować cały ten sprzęt (najlepiej zawsze mieć przy sobie całość) i pracowników. To jest osobna inwestycja, która może być największą w całości (kilkadziesiąt tysięcy złotych – cena zależna jest od modelu).
Później pozostaje już tylko zadbać o klientów i w tym celu niezbędne są liczne działania marketingowe, które z całą pewnością pochłoną kolejne pieniądze. Na początku działalności można jednak samemu udać się do poszczególnych biur i tam przedstawić swoją ofertę. Jeśli odwiedzi się setkę miejsc to na pewno znajdzie się ktoś komu oferta (o ile jest atrakcyjna) przypadnie do gustu bardziej niż oferta konkurencji. Dopiero z czasem kiedy będzie się zatrudniało kolejne ekipy sprzątające można stopniowo zwiększać intensywność marketingu i zdobywać więcej zleceń.
Na sam początek zakup odkurzaczy profesjonalnych, wózków do sprzątania i innego sprzętu jest jednak całkiem wystarczający – dzięki temu można rozpocząć interes życia.
---UWAGA MOLE?
Mole odzieżowe - trudna sprawa
Autorem artykułu jest Anna Rajner
Walka z molami jest trudna i czasochłonna, ale warto ją pojąć, bo jeśli tego zaniechamy, straty mogą być duże.Trzeba zacząć od gruntownych porządków we wszystkich szafach, szufladach, pawlaczach itp.
Wojnę z molami musimy zacząć od sprawdzenia gdzie się zagnieździły. Dlatego należy przejrzeć wszystkie miejsca, w których trzymamy ubrania, włóczki, resztki tkanin lub futer. Trzeba pamiętać, że mole atakują przede wszystkim rzeczy wełniane i futra, potem inne tkaniny naturalne. Najmniej chętnie tworzywa sztuczne, chociaż i to im się zdarza.
Każdą rzecz trzeba obejrzeć, czy nie widać na niej gąsiennic lub kokonów moli. Ubrania najlepiej wyprać lub oddać do pralni chemicznej lub co najmniej wietrzyć przez kilka godzin na balkonie lub w ogrodzie, najlepiej w słoneczny lub mroźny dzięń. Wszystkie zakażone rzeczy, np. kłębki wełny lub kawałki tkanin najlepiej wyrzucić.
Niestety mole potrafią gnieździć się również w książkach, więc wszystkie nasze papierowe zasoby też trzeba sprawdzić. Warto również dokładnie obejrzeć wnętrza szaf w miejscach łączenia ścianek pionowych i półek oraz spody szuflad. Następnie wszystkie powierzchnie wewnętrzne wytrzeć przy pomocy miękiej ściereczki nasączonej terpentyną (mole bardzo nie lubią jej zapachu). Dopiero potem rzeczy można ponownie schować a w szafach umieścić środki przeciwmolowe. Są teraz dostępne w handlu w różnej postaci i w rozmaitych zapachach. Szczególną uwagę należy zwrócić na szafy lub pojemniki, w których przechowujemy rzeczy, do których rzadko zaglądamy, np. te, w których trzymamy w lecie ubrania zimowe lub różne resztki włóczki lub tkanin.
---wika-wszystkookwiatach.blogspot.com
sobota, 10 grudnia 2011
ŚWIĄTECZNA ATMOSFERA W PRACY.
Świątecznie w firmie
Autorem artykułu jest michał czech
Boże Narodzenie to ulubione rodzinne święto Polaków, jednak już od wielu lat nie wyobrażamy sobie też przestrzeni miejskiej, handlowej czy fifmowej bez przypominających o nich akcentów. Jak udekorować biuro czy siedzibę firmy, by świąteczna atmosfera zawitała także tam?
Dlaczego warto udekorować firmę na Boże Narodzenie? Świąteczne akcenty sprawiają, że pracownicy czują się w biurze lepiej, łatwiej im się identyfikować z firmą. Nie bez znaczenia są też klienci. W recepcji, sali konferencyjnej i w każdym miejscu, do którego w grudniu wprowadzamy osoby z zewnątrz, powinny się znaleźć elementy nawiązujące do zbliżających się świąt. Wówczas od razu spotkanie będzie przebiegało w lepszej, bardziej przyjaznej atmosferze. Znają te prawdę nawet ustawodawcy, bo udekorowanie pomieszczeń firmy zaliczają do kosztów, jakie można odliczyć od dochodu.
Choinka, ale jaka?
Nie każdy wie, że nawet w tak tradycyjnych kwestiach jak bożenarodzeniowa choinka obowiązują mody i trendy. Obecnie zdecydowanym anachronizmem są monumentalne, plastikowe, symetryczne choinki ozdobione identycznymi, perfekcyjnie dopasowanymi świecidełkami z logo firmy. W modzie są natomiast choinki prawdziwe, pachnące, o naturalnym kształcie. Najlepiej - zasadzone w donicy, bo to zgodne z ekologią, no i pozwala dłużej utrzymać drzewko w dobrym stanie. W ozdobach odchodzimy od monochromu, hitem są bombki o zróżnicowanych kształtach i kolorach. Wracają ozdoby w stylu retro, takie jak słomiane ptaszki, bombki w kształcie domku, Mikołaja czy samochodu. Absolutnie niedopuszczalne są świecidełka z plastiku! Za to z powodzeniem możemy udekorować drzewko słodyczami; sople, cukierki i pierniki znów są popularne.
Zamiast choinki
Nie do każdej firmy nadaje się duża choinka. Można więc zastąpić ją na przykład dużą liczbą miniaturowych drzewek iglastych, których doniczki ozdobimy skromnie jedynie czerwoną kokardą. W biurze o ascetycznym, nowoczesnym wystroju dobrze sprawdzają się proste, szklane wazony z kilkoma gałązkami świerku połączonymi z fantazyjnie wygiętymi gałęziami. W firmie, w której liczy się stonowana, klasyczna elegancja (na przykład w kancelarii prawnej), warto postawić na świąteczne dekoracje z żywych kwiatów. Czerwone poinsecje, na przykład połączone z ozdobnymi elementami, mogą stworzyć oryginalną aranżację, dzięki kolorystyce kojarzonej z Bożym Narodzeniem będzie przywodziła na myśl zbliżające się święta. Przy wejściu klientów mogą też witać większe kompozycje kwiatowe, natomiast w recepcji dobrze sprawdzi się klasyczny stroik z pojedynczą świecą.
www.misiek-wszystkooogrodach.blogspot.com
PIĘKNA DO DEKORACJI.
Gwiazda Betlejemska - kwiat krótkiego dnia
Autorem artykułu jest michał czech
Nie ma chyba rośliny tak jednoznacznie kojarzącej się z Bożym Narodzeniem jak poinsecja, zwana potocznie gwiazdą betlejemską, a fachowo - wilczomleczem nadobnym. Zachwyca nas swoimi kwiatami w czasie, gdy większość roślin pozostaje w uśpieniu.
Poinsecja, swoje miejsce w świątecznych dekoracjach zawdzięcza barwnym liściom przykwiatowym układającym się na wierzchołku łodygi w kształt gwiazdy. Łacińska nazwa Euphorbia pulcherrima, czyli właśnie najpiękniejsza, mówi wszystko o jej urodzie.
Pochodzi z Meksyku i tam w naturalnym środowisku jest krzewem i potrafi osiągnąć wysokość nawat do 5 metrów. Z Meksyku roślina przywędrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie spodobała się tak bardzo, że 12 grudnia ustanowiono Dniem Poinsecji, a z biegiem czasu stała się rośliną związaną z bożenarodzeniową symboliką.
U nas sadzona jest do doniczek i ozdabia mieszkania w okresie zimy. Drobne, żółte kwiatki, skupione na wierzchołkach pędów otoczone są licznie przez rozetę przebarwionych liści przykwiatowych. Tak zwane przykwiatki mogą mieć różną barwę: różową, łososiową, kremową, w sprzedaży są także odmiany dwu - lub wielobarwne oraz nakrapiane, a ich blaszki liściowe mogą być pokarbowane lub mieć kształt liścia dębu. Jednak najbardziej popularne i najchętniej kupowane są gwiazdy betlejemskie o intensywnym czerwonym kolorze liści.
Zwyczaj wykorzystania jej w świątecznym zdobieniu stołu, w dekoracjach wnętrz, zarówno prywatnych, jak i publicznych, przed kilku laty znalazł swoje miejsce również w Polsce i teraz już, co roku poinsecja jest stałym elementem świątecznego krajobrazu. Poza rolą dekoracyjną, którą poinsecja gra przede wszystkim, znakomicie sprawdza się też ona w roli prezentu.
Choć związana z Bożym Narodzeniem, poinsecja dzięki prostym zabiegom może nas cieszyć jeszcze długo po świętach. Pierwsza zasada to nie podlewać jej zbyt często, a tylko wtedy, gdy wyraźnie wygląda na spragnioną. Najlepiej czuje się w temperaturze 15 - 20 stopni Celsjusza; nie lubi przeciągów i bliskości kaloryferów. Kupując roślinę, należy sprawdzić, czy ma mocne i grube liście, a pąki przykwiatków nieuszkodzone. W dobrych warunkach potrafi zachować swoją urodę przez kilka miesięcy.
---www.misiek-wszystkooogrodnictwie.blogspot.com