poniedziałek, 19 grudnia 2011

KOLACJA WIGILIJNA.

12 potraw wigilijnych

Autorem artykułu jest Irena Zobniów



Od dziecka niemal każdy  z nas uczony był tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i poprzedzającej je Wigilii, która w naszym kraju zaczęła być obchodzona od XVIII wieku. Wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie zasiadamy do wieczerzy, której podstawą jest dwanaście potraw wigilijnych.

Pierwszą potrawą spożywaną podczas Wigilii jest tradycyjny barszcz czerwony, jednak w zależności od regionu zamiast niego spożywa się zupę grzybową, zupę rybną lub owocową. Na stole goszczą ryby w różnej postaci, przy czym najbardziej znany i rozpowszechniony jest karp smażony. Nie brakuje również śledzia w formie sałatki, w zalewie octowej lub w śmietanie. Wigilijne menu obfituje przede wszystkim w dania na bazie kapusty i grzybów, która przyrządzana jest jako dodatek do ryb (na przykład kapusta z grochem lub grzybami),a  także używa się jej jako farszu do pierogów i uszek. Kapusta popularna jest szczególnie na Podhalu, gdzie stanowi dodatek do ziemniaków.

Zróżnicowanie wigilijnego menu jest w Polsce tak duże, iż trudno współcześnie określić zestaw dań, które bezwzględnie występują w każdym regionie. Dla przykładu Pomorze swą wieczerzę przygotowuje w oparciu o dania rybne, przyrządzając nie tylko karpia i śledzia, ale również flądrę, natomiast na Ślasku na stole można spotkać moczkę, czy makówki. Nie każdy z nas wie, że nawet kutia jest potrawą, która przywędrowała do nas ze Wschodu i obecnie na dobre zadomowiła się w tradycji wigilijnej wielu domów. Jeśli chodzi o wypieki to najczęściej przygotowuje się makowiec, piernik oraz ciasteczka.

Bez względu jednak na region i przyjęte tradycje kulinarne, wszystkie potrawy spożywane podczas wieczerzy wigilijnej powinny być postne. Nie dodaje się do potraw mięsa ani tłuszczów zwierzęcych.

A jak Wigilię obchodzą inne kraje?

Na stołach naszych zachodnich, niemieckich  sąsiadów można spotkać kiełbaski oraz sałatkę kartoflaną, w Anglii przyrządza się indyka, Duńczycy w czasie Wigilii spożywają kaczkę pieczoną oraz ryż z migdałami, natomiast we Francji mamy tradycyjny świąteczny obiad, gdzie podaje się pasztet z kaczki, łososia, czy ostrygi. Post w przypadku Francuzów nie obowiązuje, w związku z czym na stole wigilijnym  gości mięso, a  przede wszystkim indyk.

 Bez względu na to, w jakim kraju i regionie żyjemy, czy podczas wieczerzy spożywamy barszcz z uszkami, czy indyka, Wigilia była jest i będzie wyjątkową tradycją, pełną ciepła i rodzinnej atmosfery.

---

Irena Zobniów
irena.zobniow.com

Przepisy kulinarne


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz